.png)
Satsningar för kunskapsbaserad hälso- och sjukvård 2026: forskning, utbildning och förenade anställningar
2026 tar Sverige nya kliv mot en kunskapsbaserad vård. Med VULF-avtalet, forskarskolor och förenade anställningar får sjuksköterskor bättre möjligheter att forska och utvecklas – för en säkrare och mer hållbar hälso- och sjukvård.
Utvecklingen mot en mer kunskapsbaserad och hållbar hälso- och sjukvård fortsätter, med viktiga framsteg under 2026 för att stärka sjuksköterskors bidrag till vårdens kvalitet och kompetensförsörjning. Detta inkluderar förenade anställningar, satsningar på forskarskolor och ett nationellt avtal för Vårdvetenskaplig utbildning, lärande och forskning (VULF), som skapar samverkan mellan vård, utbildning och forskning.
På regeringens bord finns ett förslag om VULF-avtalet som erbjuder möjligheter att stärka verksamhetsintegrerade forskning och utveckling inom hälso- och sjukvården. Ett avtal föreslås mellan regeringen, SKR och Vårdföretagarna, med en årlig statlig kostnad på cirka 300 miljoner kronor. Avtalet ska omfatta regional samverkan där kommuner och privata vårdgivare ingår. Det inkluderar nya doktorandtjänster och postdoktorala tjänster för sjuksköterskor, vilket ger fler möjlighet att forska och implementera evidensbaserad kunskap för en säkrare vård och bättre konkurrenskraft vid forskningsansökningar. Avtalet har potential att bli en långsiktig plattform för att integrera forskning och utbildning i vardagens hälso- och sjukvård.
Genom att tydligt knyta samman akademi och vårdverksamheter kan fler sjuksköterskor bidra till forskning och kunskapsutveckling i nära anslutning till klinisk verksamhet. Det som redan idag är möjligt att implementera är så kallade förenade anställningar. Förenade anställningar är en anställningsform där två arbetsgivare samverkar kring en medarbetare som utför sina arbetsuppgifter inom båda organisationerna. Den ena arbetsgivaren är alltid ett universitet eller högskola medan den andra kan vara exempelvis en region eller kommun. Förenade anställningar har fått stöd genom riksdagens beslut att ta bort begränsningar kring befattningar om vilka yrkesgrupper eller sektor som omfattas. Från 1 juli 2025 omfattas även biträdande lektorer och adjunkter, vilket möjliggör sådana anställningar för sjuksköterskor före docentnivå.
Parallellt växer satsningar på forskarskolor som genom strukturerad forskarutbildning i nära samverkan mellan lärosäten och verksamhet ökar forskningskapaciteten inom omvårdnad. Tillsammans med förenade anställningar skapas tydligare karriärvägar där klinisk förankring och akademisk utveckling naturligt länkas samman. Satsningarna ligger i linje med Hälso- och sjukvårdslagens krav på vetenskap och beprövad erfarenhet och stärker kunskapsinfrastrukturen inom omvårdnad.
För att satsningarna ska ge verklig effekt krävs långsiktiga strukturer, nationell riktning och ett gemensamt ansvar mellan stat, regioner, kommuner och lärosäten. VULF-avtalet, forskarskolor och förenade anställningar måste ses som en del av ett sammanhängande system.
Vi befinner oss i ett skede där nya strukturer och avtal ger bättre förutsättningar än tidigare. Nu handlar det om att omsätta möjligheterna i konkreta anställningar, karriärvägar och forskningsmiljöer runt om i landet. Kunskap och information om förenade anställningar behöver stärkas i hälso- och sjukvården för att öka användningen. Chefer inom omvårdnad behöver kunskap och mandat att driva frågan i sina verksamheter.
Svensk sjuksköterskeförening arbetar för att fler sjuksköterskor ska ges möjlighet att kombinera arbete i verksamhet, forskning med pedagogiska uppdrag. Det handlar ytterst om att stärka professionen och säkerställa en hälso- och sjukvård med hög kvalitet.
Publiceringsdatum: